Mennyit és hogyan pihenhetnek a dolgozók munkaidejük alatt? Erre keresi a választ Olaszország, miután kiderült, hogy a firenzei önkormányzat dolgozóinak cigarettaszünetét percre mérik.
Ki akarsz menni az udvarra cigarettázni? Rendben, de a füstöléssel töltött perceket levonom a munkaidődből - rendelkezett Firenze polgármestere, Matteo Renzi, arra kötelezve a városházán dolgozókat, hogy a munkavégzés alatti cigarettaszünetre is elektronikus belépőkártyával menjenek.
Firenze első emberének döntése tiltakozást váltott ki a munkavállalói érdekképviseletek részéről: a 2003-as olasz munkaügyi törvény értelmében a dolgozónak minden hat óra munka után legalább tíz perc pihenőhöz van joga - idézte az előírást a Corriere della Sera.
A tekintélyes napilapban közölt felmérés szerint - mely olasz vállalatok személyzeti osztályainak adataival készült - a dolgozók 42 százaléka napi kétszer szakítja meg munkáját kávészünetre, 41 százalék napi háromszor, nyolc százalék napi négyszer. A dolgozók egyharmada munkaidő alatt bonyolítja le magán telefonbeszélgetéseit és elektronikus levelezését.
Kávé és cigarettaszünet - számolják, hogy mennyit tart
A firenzei ügy kapcsán az olasz sajtó felidézett korábbi, a kávészünet korlátozására tett kísérleteket: a bolognai Ducati Energia cég a munkahelyi kávéautomatákba stoppert szerelt: tíz perc folyamatos használat után a gép leállt. 2004-ben a piemonti Varallo polgármestere a kávéautomatát saját irodája ajtajába állította, hogy így ellenőrizze beosztottjait. 2005-ben Gubbio önkormányzatának egyik alkalmazottját ezer euróra bírságolták egyórás kávészünet miatt. 2007-ben egy milánói vállalatnál sztrájk tört ki az elektronikus kártyával működtetett illemhely miatt.
A Corriere della Serának nyilatkozó szociológus szerint Olaszországban a kávészünet betiltása a termelékenység kárára mehet. Ez a fajta pihenés ugyanis nem a lazsálás, hanem a kollégákkal való találkozás és információcsere pillanata.